wtorek, 20 sierpnia 2013

Dieta w przezwyciężaniu skurczów mięśni.

Skurcze mięśni mogą mieć różne przyczyny (jak obciążenie organizmu intensywnym wysiłkiem fizycznym, ciąża, zażywanie niektórych grup leków), ale odpowiednia dieta jest w stanie znacznie ograniczyć ten uciążliwy problem. Oczywiście, mogą one oznaczać również poważniejsze problemy (choroby układu krążenia, nerek, tarczycy czy nawet początki stwardnienia rozsianego), dlatego jeśli terapia odpowiednią dietą nie przynosi poprawy, powinniśmy udać się do dobrego lekarza, który nie zignoruje naszego, błahego na pozór, problemu.

DIETA JAKO PRZYCZYNA SKURCZÓW MIĘŚNI
Jedną z przyczyn skurczów może być odwodnienie organizmu (zmieniona równowaga płynów w organizmie zwiększa pobudliwość nerwów - najbardziej strategiczna część systemu nerwowego przez którą neurony przekazują sobie informacje - synapsa - jest wypełniona płynami), stąd ważnym jest, abyśmy spożywali około 2 litrów wody dziennie (także w postaci wody "uwięzionej" w jedzeniu - obfite w wodę są zwłaszcza owoce i warzywa).
Inną częstą przyczyną jest niedobór składników mineralnych - elektrolitów. Ponieważ występują one w postaci jonów (anod i katod) służą organizmowi do utrzymania odpowiedniego napięcia błon komórkowych i przenoszenia impulsów elektrycznych (jak wiemy z fizyki, ich obecność czyni ciało zdolnym do przewodzenia prądu). Najbardziej strategicznym dla mięśni wydaje się magnez, który wpływa również na produkcję energii i jest pewnego rodzaju kluczem, który pozwala na przepływ sodu i wapnia w mięśniach zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu na te elektrolity, co związane jest oczywiście z zaangażowaniem w pracę danych komórek mięśniowych.
Warto wiedzieć, że kawa przyczynia się do nadmiernego wydalania z organizmu wapnia i magnezu. Alkohol również zaburza gospodarkę elektrolitową, pobudzając organizm do wydalania większej ilości wody, w której rozpuszczone są sole (wpływ na przysadkę i ilość wydzielanego hormonu ADH). Tłuszcze nasycone (głównie zwierzęce) zmniejszają wchłanianie magnezu, zaś cukry proste są metabolizowane przy dużym jego udziale, stąd przymus ograniczenia zjadanych słodyczy. Na tym właściwie kończą się przeciwwskazania, ale... co należy jeść?

PRODUKTY POMAGAJĄCE UTRZYMAĆ RÓWNOWAGĘ ELEKTROLITOWĄ
Są to oczywiście produkty bogate w rzeczone minerały (pogrubiłam zawierające ich najwięcej - top 5 :) oczywiście uwzględniając średnie porcje), kolejno:
1. Magnez (zapotrzebowanie ok. 1000mg/dobę)
Wszystkie pestki i orzechy (ok. 500mg/100g), pełne ziarno - otręby i zarodki (ok. 50mg/100g), usuwane w przetwarzaniu mąki na białą, są bogate w magnez, nieusunięte są w m.in. płatkach owsianych, brązowym ryżu, quinoa.
Ryby i owoce morza, szczególnie krewetki, ostrygi, śledź, łupacza, halibut (107mg/100g), łosoś, makrela, homary i sardynki.
Niektóre warzywa i owoce, szczególnie te zielone (chlorofil - zielony barwnik - w swojej cząsteczce zawiera magnez), m.in. szpinak (79mg/100g), groch i fasola (86mg/100g), brokuły, banany, awokado.
Nabiał.
Ciemna czekolada.
Twarda woda.
2. Wapń (zapotrzebowanie ok. 1000mg/dobę)
Nabiał (więcej niż 100mg/100g).
Pełne ziarno.
Zielone warzywa, np. szpinak, brokuły (47mg/100g), zielona fasola (37mg/100g).
Owoce jak figi (suszone to 162mg/100g), pomarańcze, brzoskwinie, rabarbar, śliwki, kiwi.
Ryby, szczególnie łosoś i sardynki (300mg/100g).
3. Potas (4700 mg/dobę)
Warzywa o zielonym zabarwieniu, np. szpinak (558mg/100g) oraz inne, m.in. fasola (561mg/100g), buraki, ziemniaki (ze skórką) (535mg/100g), owoce (banany, pomarańcze, nektarynki, morele, figi, śliwki - także suszone, które zawierają mniej wody, a więc więcej cennych minerałów na 100 g).
Nabiał, szczególnie jogurty.
Ryby, szczególnie łosoś (628mg/100g).
Przetwory z pomidorów (ok.300mg/100g).


Wkrótce pojawi się kolejna część, w której opiszę proste domowe sposoby, które pomogą poradzić sobie ze skurczami :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz